חינוך מונטסורי

חינוך מונטסורי - גישת החינוך שכובשת את ישראל והעולם

מאת: מיכל גבאי, מייסדת המכללה לחינוך מונטסורי

בשנים האחרונות יש התעוררות של זרם החינוך המונטסורי בישראל. הדבר בא לידי ביטוי בפתיחתם של עשרות גנים מונטסוריים, בשילוב של עקרונות גישת החינוך המונטסורי בגנים "רגילים", וביוזמות להקמת מסגרות מונטסוריות ממלכתיות.

מה זה חינוך מונטסורי?

חינוך מונטסורי היא גישת חינוך פרוגרסיבית, המבוססת על מחקרים וניסויים שערכה ד"ר מריה מונטסורי לפני למעלה מ-100 שנים. על פי הגישה, בסביבת למידה חופשית, הילדים יכולים להביא לידי ביטוי את עצמם, ללמוד ולהתפתח בצורה עצמאית.
בבסיס גישת החינוך המונטסורי עומדים עקרונות של כבוד ואמונה ביכולתו של הילד, טיפוח עצמאותו וחופש הבחירה. החינוך המונטסורי מעודד את הלמידה של הילדים תוך כדי עשיית הדברים בעצמם. כיוון שביסוד השיטה מצויה ההנחה שהילדים הם אוטודידקטיים (בעלי יכולת למידה עצמית), ובשל מבנה המוח שלהם עד גיל 6, הם בעצם לומדים באמצעות קליטת הסביבה וחיקוי. הילדים בעצם מלמדים את עצמם. הקליטה מהסביבה מתבצעת באופן לא מודע, ומה שמניע את הילדים, זה צורך פנימי ובחירה.

כיוון שהילד לא לומד מה שהוא "חייב" או "צריך", אלא לומד מתוך רצון פנימי ובחירה, זה גורם לו לשמוח ולהתלהב מלמידה. והרעיון הוא שאהבת הלמידה תלווה אותם גם בהמשך חייהם.

לסביבה המונטסורית יש משמעות מכרעת על התפתחות הלמידה. לפיכך על פי עקרונות הגישה, יש לארגן את סביבת הילדים בצורה כזו שהיא תתן מענה הולם לצרכיהם הלימודיים ותאפשר להם לפתח עצמאות. אז איך הילדים לומדים בעצמם? הסביבה המונטסורית מלאה עזרים ייחודיים שתפקידם לעורר סקרנות ולעודד למידה ספונטנית דרך הצלחה וסיפוק. באמצעות ארגון נכון של הסביבה לקדם את ההתפתחות החברתית הנפשית והפיזית שלהם.

היכן נפגוש את חינוך מונטסורי בישראל

בישראל ניתן לראות בשנים האחרונות מגמה מובהקת של הורים המחפשים לרשום את ילדיהם לחינוך אלטרנטיבי, לא אחת בוחרים בחינוך המונטסורי וכן ניתן לראות שבכל שנה עוד ועוד מסגרות חינוכיות בוחרות לבצע הסבה למוסד מונטסורי ומגמה אשר משלבת את החינוך המונטסורי לצד המסורתי ולראיה שיעור הגננות הנרשמות להכשרה מונטסורית באקדמיה ובסיום ההכשרה הן פועלות בהתאם לעקרונות הגישה המונטסורית.  

המסגרות המונטסוריות הנפוצות בישראל:

  • משפחתונים
  • גני ילדים עד גיל 6 (בחלוקה לקבוצות גיל משתנות)
  • בתי ספר 

הגישה המונטסורית מעודדת חינוך רב גילאי. הדבר מתאפשר כיוון שממילא כל ילד לומד בצורה עצמאית, בהתאם לשלב ההתפתחותי ולמוטיבציה הפנימית שלו. כמו כן, החינוך הרב גילאי שנפוץ במסגרות מונטסוריות רבות משרת את אחד מעקרונות הגישה המונטסורית על פיהם הלמידה מתבצעת באמצעות קליטה מהסביבה וחיקוי. כאשר מריה מונטסורי, מפתחת השיטה,  ערכה תצפיות בילדים, היא הבחינה כי הם לומדים באמצעות חיקוי הילדים הגדולים מהם או באמצעות חיקוי המבוגרים שנמצאים בסביבתם. 

הגנים המונטסורים מביאים לידי ביטוי את עקרונות השיטה בפרטים הקטנים ביותר כדי לעודד התנהלות עצמאית מצד הילדים. למשל, הכיור נמוך ולכן הם יוכלו לשטוף בכלים בעצמם. המדפים של המשחקים נמצאים בגובה הילדים, והמשחקים נגישים להם, כך שהם יכולים לקחת את המשחק שמעניין אותם ולהחזיר אותו בצורה מסודרת למקום שיסיימו לשחק בו.

הרשויות המקומיות לא נשארות אדישות למגמה ואט אט ניתן לראות בערים שונות תהליכים של הסבת גנים ממלכתיים לגנים מונטסוריים. במהלך 2018 עיריית ראשון לציון החלה בתהליך של הסבת גני עירייה לגנים מונטסוריים. בשלב ראשון הוסבו 4 גנים ונכון לכתיבת מאמר זה קיימים בראשון לציון 8 גנים מונטסוריים ממלכתיים, ו-2 בתי ספר ממלכתיים המפעילים כיתות מונטסוריות – חט"צ אמנויות ובית הספר "רקפות". 

חינוך מונטסורי בבתי ספר 

ברחבי הארץ נפתחים להם עוד ועוד בתי ספר מונטסוריים מכל הסוגים ועבור כל שכבות האוכולסייה: מעורב דתי חילוני וכו',  ובמקביל נפתחות כיתות מונטסוריות בתוך בית ספר כדי לאפשר להורים לבחור עבור ילדיהם חינוך מונטסורי מבלי לעבור בית ספר. לדוגמא בית הספר הדמוקרטי בכפר סבא "החופש להיות" שהוקם בשנת 2019 מכיל כיתות מונטיסוריות רב גילאיות בהם תלמידי כיתות א'-ג'/ד'-ו' ילמדו באותה הכיתה

לסיכום, אי אפשר להתעלם מכך שהחינוך המונטסורי שפותח ע"י מריה מונטסורי אי שם בשנת 1899 מקבל בשנים האחרונות "זריקת עידוד" משמעותית בישראל שגורמת להורים ואנשי חינוך בכל רחבי הארץ לפנות לגישה המונטסורית.

המכללה לחינוך מונטסורי מציעה קורסים להורים ולאנשי מקצוע. מעוניינים לקבל פרטים ? הירשמו ונחזור אליכם 

אתם גם יכולים פשוט להרים טלפון 🙂

דפנה כהן, רכזת הקורסים 054-3937335

מיכל גבאי

מיכל גבאי

מקימת ה’מכללה לחינוך מונטסורי’ ומנהלת ובעלת גן הילדים המונטסורי “שבילי ילדות” בהרצליה, לגילאי 2-6.
מלווה פדגוגית גנים ובתי ספר מונטסוריים. בעלת תואר ראשון במדעי החיים – מאוניברסיטת ת”א. ממובילות ביה”ס “דרך הילד”, הפועל בשיטת מונטסורי בכפר הירוק. מרצה ומלמדת הורים לשילוב מונטסורי בסביבת הבית.
אימא ליהונתן, זוהר ונוגה.

המכללה לחינוך מונטסורי – במספרים

האקדמיה לחינוך מונטסורי
0
בוגרי קורסים מונטסוריים
0
קורסים מונטסורים
0
גנים מונטסוריים

שתפו

Facebook
Twitter
LinkedIn

הולכים על זה? קדימה >>

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

רוצים לדבר איתנו טלפונית?

דילוג לתוכן